U Mađarskoj ne nazdravljajte pićem!
-
Ako u Singapuru želite žvakati kaugumu, morate imati recept, poput liječničkog za to.
-
U Bugarskoj se potvrdno klimanje glavom tretira kao negacijsko te obrnuto.
-
U mnogim azijskim zemljama nekulturno je pokazivati zube pa čak i u trenucima kada se smijete. Ponašanje žena koje u trenucima smijanja ne pokriju usta, smatra se nepriličnim.
-
Godine 1848., za vrijeme revolucije u Mađarskoj, Austrijanci su pogubili 13 Mađara te su taj zločin ‘proslavili’ zdravicom. Mađari još uvijek nisu taj postupak do kraja preboljeli pa se nazdravljanje u ovoj zemlji i danas smatra uvredljivim.
- Ako u moskovskom metrou ne oslobodite prostor za sjedenje ili kretanje starijim osobama, invalidima ili ljudima s djecom, svi će buljiti u vas s gađenjem, a netko će se najvjerojatnije izderati na vas.
Sjeverna Koreja svijet za sebe
Sjeverna Koreja je daleko najtvrđa komunistička zemlja na svijetu. O neobičnostima kulture Sjevernokorejaca mogao bi se zasigurno napisati znanstveni rad, a ovdje u tekstu donosimo nekoliko devijacija.
-
Želite li fotografirati kipove sjevernokorejskih vođa, možete to učiniti samo ‘u kompletu’. Ne možete recimo uslikati statui Kim Il Sunga samo glavu ili trup!
-
U svakom sjevernokorejskom domu na zidu se moraju nalaziti portreti bivših vođa Kim Il Sunga i Kim Jong Il-a. Nemojte im nikada okrenuti leđa!
-
Ako su vam rođendani osmog srpnja ili 17. prosinca ne možete ga slaviti. Naime na ta dva datuma umrle su spomenute sjevernokorejske vođe pa su ti dani isključivo rezervirani za žalost.
Nije svugdje kulturno ni hranu posoliti
-
U Veneciji nemojte provoditi običaj hranjenja golubova na trgu Svetog Marka, budući da je to od 2008. zabranjeno te možete zbog toga platiti kaznu. Naime ovime se između ostaloga želi smanjiti broj golubova te štete koje ove ptice mogu uzrokovati.
-
Zabranjeno je ući u neke hinduističke spomenike i hramove u Indiji, osim ako niste pripadnik ove religije.
-
Čak i dodavanje soli u hranu, može biti uvredljivo. Unatoč eventualnom manjku soli, hranu u Egiptu nemojte soliti jer će domaćin smatrati da vam se nimalo ne sviđa ponuđeno jelo.
-
U Vijetnamu prekriženim rukama pokazujete poštovanje prema osobi koja vam je u blizini.
-
U Venezueli nije pristojno u goste na večeru doći na vrijeme ili nekoliko minuta ranije. Ako ovo napravite domaćin će smatrati da imate ‘gladne oči’ ili da ste čak pohlepni.
-
U Francuskoj je nepristojno pitati da podijelite račun od večere. Osobito na poslovnom sastanku. Ako nemate namjeru platiti čitavu večeru, radije čekajte da to netko drugi učini.
- U Rusiji se nemojte na ulici smijati nepoznatoj osobi. Rusi vam to neće tretirati kao pozitivnu gestu, nego će smatrati da ste ludi, da im se rugate ili da ih izazivate na sukob.